Menu

İran Klasik Mûsikîsinin ses ve redif üstadı Nasrollah Nasehpour

İran Klasik Mûsikîsinin ses ve redif üstadı Nasrollah Nasehpour


Yazan: Zafer IŞIK


İran Klasik Mûsikîsinin ses ve redif üstadı Nasrollah Nasehpour 1940 yılında İran’ın kuzeyinde yer alan (Güney Azerbaycan) Erdebil şehrinde doğmuştur.

Büyük müzisyenlerin çevresinde yetişen Nassehpour, müziğe ilk olarak babası tarafından Azeri müziğine yönlendirmesi ile başlamıştır.

1958′de Tahran’a taşınmış ve Mahmood Karimi‘nin himayesinde uzun yıllar eğitim görmüştür. Aynı zamanda Ulusal Müzik Enstitüsü‘nde Ali Akbar Khan Shahnazi‘den (Tar Virtiözü) enstrümental redif repertuarı dersleri almıştır.

Daha sonra bazı yıllar ses sanatçısı Soleiman Amir Ghasemi‘nin sınıfında yer almıştır. Büyük setar sanatçısı Saeed Hormozi ile de burada çalışmıştır.

Ve nihayet tartışmasız İran’ın en büyük ses ve redif üstadlarından biri olan Abdollah Davami ile de çalışmış ve yeteneğini
geliştirmiştir. 9 yıllık çalışmasından sonra 1974 yılında Üstad Davami’den diploma ve repertuar icazeti ile mezun olmuştur.

30 yıldan buyana çalışmalarını devam ettiren Üstad Nasrollah Nasehpour, halen eğitim ve konserler vererek yetişen yeni neslin gelişimine katkılar sunmaktadır.

Müziği bir aile geleneği haline getiren Üstad’ın kendi çocukları da kendi alanlarında yetenekli ve tanınmış sanatçılardır: Dr. Peyman Nasehpour (Tonbek Sanatçısı), Parham Nasehpour (Tar ve Setar Sanatçısı), Pooyan Nasehpour (Santur Sanatçısı)